Chimey Draft Technology
 • exodraft - Danmark
 • exodraft - Deutschland
 • exodraft - Norge
 • exodraft - Sverige
 • exodraft - France
 • exodraft - Polska
 • exodraft - Finland
 • exodraft - United Kingdom
 • exodraft - EU
 • ENERVEX - USA
 • Strona Główna
 • Drukuj
 • Skontaktuj się z nami
 • Login

FAQ Najczęstsze pytania

Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania w dziale “Produkty i systemy” zapraszamy do kontaktu z Twoim najbliższym Przedstawicielem Handlowym exodraft.

» FAQ Najczęstsze pytania o warunki/wymagania podczas instalacji systemów wyciągów kominowych.
» FAQ Najczęstsze pytania o warunki po instalacji systemów wyciągów kominowych.


Ogólne informacje o wyciągach kominowych.


Co to jest wyciąg kominowy?
Wyciąg kominowy jest to urządzenie, które pomaga utrzymać wolny od zapachu spalenizny klimat w Twoim domu, podczas gdy korzystasz z pieca lub kominka na drewno. Wyciągi kominowe są montowane na wylocie z komina i zapewniają optymalny ciąg niezależnie od warunków pogodowych czy też lokalizacji.

Optymalny ciąg w kominie sprawia, iż rozpalanie i ponowne odpalanie jest dużo łatwiejsze i bez dymu wpadającego do Twojego domu. Odpowiedni ciąg zapewnia też optymalne spalanie i zapobiega przedostawaniu się pyłu i kurzu do pomieszczenia.

Możesz być pewny, iż zawsze łatwo rozpalisz ogień w swoim piecu lub kominku. Masz przez to więcej czasu na miłe spędzanie czasu z Twoimi bliskimi zamiast na walkę z dymem.

Sam wyciąg kominowy jest to zasilany elektrycznie specjalny, wytrzymały na wysokie temperatury wentylator. Jest on sterowany za pomocą jednostki sterującej.


Jakie korzyści zapewni wyciąg kominowy dla mojego kominka?
Zamontowanie wyciągu kominowego na kominie w Twoim domu wiąże się z kilkoma korzyściami: wyciągi nie tylko zapewniają optymalny ciąg w kominie – co owocuje wolnym od dymu środowiskiem – również obniżają znacząco poziom dostającego się do wnętrza kurzu i sadzy. Na przykład kiedy chcesz wyczyścić swój kominek lub piec to możesz włączyć wyciąg kominowy, aby uniknąć przedostawania się pyłu i kurzu do pomieszczenia.

Rozpalaj z łatwością
Gwarantuje łatwy i prosty sposób rozpalania, niezależnie od lokalizacji, warunków pogodowych i związku między rozmiarami komina i pieca lub kominka.
Żadnego dymu i brzydkich zapachów
Dzięki poprawnemu ciągowi w Twoim kominie, możesz być pewny, że Twoje pomieszczenia zostaną wolne od dymu i sadzy podczas gdy będziesz rozpalał lub dorzucał do ognia. To oznacza iż Twoje ubrania nie będą pachnieć ogniskiem.
Bezpieczeństwo – niezawodny system zabezpieczający
Dla kominków na gaz, system zabezpieczający exodraft automatycznie odcina dopływ gazu w razie, gdy w kominie będzie nie wystarczający ciąg. System wyciągnie niebezpieczne gazy w górę komina i z dala od salonu. System dla urządzeń gazowych firmy exodraft to jedyny system na rynku spełniający wymagania określone przez dyrektywę gazową.
Dobre spalanie, lepsza ekonomia ogrzewania
Stały i optymalny ciąg kominowy i odpowiednie dostarczanie tlenu oznacza optymalne spalanie niezależnie od warunków pogodowych. Wraz z odpowiednim typem opału oraz doskonałym spalaniem otrzymujemy oszczędności opałowe rzędu 15%.
Zdrowszy klimat wewnętrzny z mniejszą ilością sadzy i pyłów
Dzięki temu iż wszystkie cząsteczki dymu są wyciągane z wnętrza domu poprzez komin, osiągamy dużo zdrowszy klimat wewnątrz domu. Możesz łatwo przestawić Twój wyciąg kominowy aby działał z całą mocą gdy drzwiczki kominka są otwarte. To spowoduje wyciąganie niechcianych zapachów i zanieczyszczeń w górę komina zamiast ich rozpraszanie w Twoim salonie. Zaoszczędzasz na sprzątaniu i chronisz ściany przed sadzą.
Dodatkowa wentylacja
Jako wartość dodaną można wymienić to, że wyciąg kominowy w letnie dni gdy nie pali się w kominku/piecu – usprawnia i pozwala na dodatkową wentylację pomieszczeń.

Czy wyciąg kominowy może zmniejszyć moje zużycie opału?
Oszczędności na cieple nie są oczywiste, będą się wahać i zależeć od Twojego źródła ogrzewania i typu paliwa, którego używasz. Jednakowoż, kilkanaście testów wykorzystujących wyciągi kominowe potwierdziło, że można liczyć na oszczędności w zużyciu opału/paliwa rzędu 15%.


Czy mogę zainstalować wyciąg kominowy i następnie samemu wybrać sterownik?
Jeśli kupisz wyciąg kominowy ze sterownikiem bezprzewodowym (EW41), można go zainstalować samemu (dotyczy tylko wybranych krajów). Jednak, gdy potrzeba jest wykonania standardowej instalacji elektrycznej, przepisy określają, że instalacja musi być wykonana przez wykwalifikowanego elektryka. Podłączenie więc sterowników przewodowych (np. EFC16, EFC18) należy zlecić upoważnionemu i wykwalifikowanemu elektrykowi.


Gdzie mogę kupić wyciąg kominowy?
Użyj tego linku, aby odnaleźć najbliższego Przedstawiciela Handlowego exodraft


Czym jest wyłącznik separujący?
Wyłącznik separujący wykorzystywany jest do odcięcia zasilania od wyciągu kominowego. Montaż wyłącznika w bezpośrednim sąsiedztwie komina/wyciągu kominowego jest konieczny zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wykorzystywany jest do odłączenia zasilania doprowadzonego do wyciągu kominowego, na przykład podczas czyszczenia komina.


Jak kominiarz może wyczyścić komin, gdy na górze wyciąg kominowy znajduje się na wylocie z komina?
Kominiarz otwiera wyciąg kominowy. Część górna wyciągu jest instalowana na zawiasach, umożliwiając dostęp do wnętrza komina poprzez dolną część wyciągu kominowego. Oznacza to, iż ani Ty ani kominiarz nie będziecie musieli demontować całkowicie wyciągu kominowego podczas czyszczenia komina.


Czy wyciąg kominowy może spaść z komina?
Nie, jeśli został zainstalowany poprawnie. Wyciągi kominowe są instalowane z wykorzystaniem kątowników i/lub kryzy, które są dopasowane do wylotu komina. Ciężar wyciągu kominowego w połączeniu ze wzmocnieniem jakie dają kątowniki lub kryza utrzymają wyciąg kominowy na miejscu na szczycie komina, nawet przy bardzo wietrznej pogodzie. Dodatkowo stalowy kabel zapewnia iż wyciąg nie spadnie z dachu kiedy jest otworzony w celach serwisowych lub gdy kominiarz chce wyczyścić komin w Twoim domu.


Czy można wpuścić wyciąg kominowy w otwór komina?
Zazwyczaj nie. Jeśli zależałoby Ci na takim rozwiązaniu, musisz skontaktować się z najbliższym Przedstawicielem Handlowym. Możesz też śmiało skontaktować się z firmą Koperfam w celu zasięgnięcia dodatkowych informacji.


Czy zamontowanie wyciągu kominowego zagwarantuje mi, że dym już nigdy nie będzie trafiał do mojego salonu?
Tak! Jeśli Twój wyciąg kominowy jest poprawnie dobrany w stosunku do źródła ogrzewania i komina, jesteśmy pewni, że Twój salon pozostanie oswobodzony z dymu i sadzy, podczas, gdy Ty będziesz rozpalał ogień w swoim piecu lub kominku wraz z załączonym wyciągiem kominowym.


Czy wyciąg kominowy może wentylować mój salon nawet wtedy, gdy nie pali się w kominku?
Tak, oczywiście. Decyduje o tym system sterowania jaki wybrałeś dla swojej instalacji. Sprawdź w instrukcji jak to zrobić. Kliknij tutaj, aby przejść do działu instrukcji.


Jaka jest różnica pomiędzy okrągłymi (horyzontalnymi) i kwadratowymi (wertykalnymi) wyciągami kominowymi?

Okrągły model pracuje z poziomym wylotem dymu. To oznacza, iż dym jest rozpraszany na boki. Jeśli taki wyciąg zostanie zainstalowany blisko dachu, może nastąpić po jakimś czasie nagromadzanie się sadzy na dachu.
Kwadratowe wyciągi kominowe mają pionowy wylot spalin. Jest zalecany do instalacji tam gdzie jest bardzo wietrznie oraz dla budynków krytych strzechą i dla takich gdzie szczyt komina jest niżej niż kalenica.


Jak jest koszt eksploatacji wyciągu kominowego?
Wyciąg kominowy dla domku jedno-rodzinnego zużywa tyle samo energii co żarówka o mocy 60 W.


Czy mój komin powinien mieć jakąś określoną wysokość przed tym jak zainstaluje się wyciąg kominowy?
Nie. Tak naprawdę, wyciąg kominowy może zrekompensować braki w wysokości komina, jako iż tworzy dokładnie taki ciąg jaki zapewniłby wyższy komin. Jednak komin musi być wystarczająco wysoki, aby zapewnić, że temperatura w kominie nie wzrośnie wyżej niż 250°C na szczycie komina, gdzie zainstalowany jest wyciąg kominowy.


Czy muszę kupować sterownik do mojego wyciągu?
Tak, jest konieczne, aby zakupić sterownik do wyciągu kominowego.